SOMMAR-promenad bland vilda växter i Bulltofta, Malmö
mån 15 juni
|Cykelparkering, Bulltofta Motionscenter
Upptäck säsongens ätbara och medicinska växter och få tips på hur du kan använda dem i matlagning, örtmedicin eller andra kreativa projekt.


Tid och plats
15 juni 2026 18:00 – 20:15
Cykelparkering, Bulltofta Motionscenter, Cederströmsgatan 6, 212 30 Malmö, Sverige
Om evenemanget
Välkommen till sommarens växtpromenad i mångfaldiga Bulltoftaparken. Nu blommar naturen för fullt och de vilda växterna är lättare att känna igen.
Under promenaden upptäcker vi tillsammans ätbara, medicinala och användbara växter som växer precis runt omkring oss. Du får lära dig känna igen vanliga vilda växter, hur de traditionellt har använts och vad man kan tänka på vid skörd och användning.
Bulltoftaparken bjuder på en stor biologisk mångfald och varje promenad ser lite olika ut beroende på vad som blommar just nu. En stund för nyfikenhet, kunskap och närvaro i naturen.
🌱 Vad får du vara med om?
Vi utforskar den urbana grönskan i Kirseberg, Malmö, och bekantar oss med träd, buskar, perenner och andra säsongstypiska växter.
Du lär dig:
Biljetter
Onumrerat
275,00 kr
Totalt
0,00 kr
